Yaklaşan Etkinlikler

Şu anda yaklaşan etkinlikler bulunmamaktadır.

Image Alt

AFSAD

  /  Sempozyum   /  8. Fotoğraf Sempozyumu

8. Fotoğraf Sempozyumu

AFSAD 8’İNCİ FOTOĞRAF SEMPOZYUMU 17 KASIM’DA BAŞLIYOR

DÜNYACA ÜNLÜ FOTOĞRAF SANATÇILARI ANKARA’DA BULUŞUYOR

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), 40’ıncı kuruluş yıldönümünü, “Güncel Sanat ve Fotoğraf” konulu “8’inci Fotoğraf Sempozyumu” ile kutlayacak. Aralarında “Sanatı Eleştirmek”, “Fotoğrafı Eleştirmek” ve “Neden Bu Sanat?” adlı kitapları ile yoğun ilgi gören ünlü sanat eleştirmeni Terry Barrett’in de bulunduğu çok sayıda sanatçının konuk olarak katılacağı sempozyumda, alanında isim yapmış akademisyen, küratör ve fotoğraf sanatçıları da yer alacak.

KASIM’DA “FOTOĞRAF” KONUŞACAK

AFSAD, fotoğraf sanatına ilgi duyan sanatseverleri, üç gün boyunca fotoğraf sanatının ele alınacağı bir sempozyuma davet ediyor. Dünyaca ünlü sanat eleştirmeni, yazar ve eğitimci Terry Barrett’in konuk olarak katılacağı sempozyum, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, 17-18-19 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenecek.

Sempozyumda, “Güncel Sanat ve Güncel Sanatta Fotoğraf Kullanımı”, “Türkiye’de Güncel Sanat ve Fotoğraf”, “Güncel Sanat ve İzleyici İlişkisi” ve “Sosyo-Kültürel ve Politik Bir Olgu Olarak Güncel Sanatın Gücü ve Gelecek Beklentileri” başlıklarını taşıyan dört ayrı panel gerçekleşecek.

Fotoğraf severlerin ilgiyle izleyeceği Çağrılı Sergi bölümünde; Murat Germen, Hayal İncedoğan İmamoğlu, Melih Zafer Arıcan, Nilay İşlek, Emel Karakozak, Nancy Atakan, Merve Ünsal, Ömer Orhun, Seyed Ehsan Bagheri, Gülbin Özdamar Akarçay, Mehmet Yılmaz, Rıfat Şahiner, Osman Bozkurt, Murat Durusoy, Simber Atay, İbrahim Göğer, Erol Büyükyazıcı ve grup olarak katılan Çağrı Taşkın, Serkan Kaptan ile Erdal İnci yapıtlarıyla yer alacak.

Atölye çalışmaları, bildiri sunumları ve fotoğraf sergilerinin renklendireceği sempozyumda katılımcılar, AFSAD’ın “40’ıncı Yıl Üye Sergisi”ni de ziyaret etme fırsatını bulacak.

FOTOĞRAF USTALARI ANKARA’DA BULUŞUYOR

Sempozyuma dünyada ve Türkiye’de fotoğraf sanatında yankı uyandıran çalışmalar yapan şu isimler katılacak:
Terry Barrett,
David Bate,
Shahidul Alam,
Chiara Federica Capodici,
Boris Roges,
Serhan Ada,
Fırat Arapoğlu,
Nancy Atakan,
Simber Atay,
Melih Zafer Arıcan,
Laleper Aytek,
Gökhan Birinci,
Osman Bozkurt,
Orhan Cem Çetin,
Murat Durusoy,
Süreyyya Evren,
Murat Germen,
Nilay İşlek,
Kerimcan Güleryüz,
İbrahim Göğer,
Hayal İncedoğan İmamoğlu,
Yakup Kuyucu, Beral Madra,
Ömer Orhun,
Engin Özendes,
Gülbin Özdamar Akarçay,
Nermin Saybaşılı,
Ayşegül Sönmez,
Rıfat Şahiner,
Handan Tunç,
Sadık Tümay
ve Mehmet Yılmaz

Fotoğraf sanatına ilgi duyan tüm sanatseverlerin katılabileceği oturumlar, atölye çalışmaları ve sergiler gerçekleşirken, ziyaretçiler fotoğraf sanatçılarıyla bir araya gelme fırsatı yakalayabilecek. Konuklar ayrıca sempozyum süresince sunulacak bildirilerin yer aldığı “Sempozyum Kitabı”nı da edinebilecek. Etkinlik kapsamında açılan sergiler ise 30 Kasım tarihine kadar açık kalmaya devam edecek.

 

DÜNYACA ÜNLÜ FOTOĞRAF SANATÇILARI ANKARA’DA BULUŞUYOR

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nin “Güncel Sanat ve Fotoğraf” konulu “Uluslararası Katılımlı 8’inci Fotoğraf Sempozyumu”; ülkemizden alanında isim yapmış akademisyen, küratör ve fotoğraf sanatçılarının yanısıra, ilk kez çeşitli ülkelerden dünyaca ünlü fotoğraf sanatçıları, yazar ve sanat eleştirmenlerinin de katılımı ile renklenecek…

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, 17-18-19 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşecek Sempozyumda;

ABD’den Terry Barrett; İngiltere’den David Bate; İtalya’dan Chiara Capodici; Fransa’dan Boris Rogez; Bangladeş’den Shahidul Alam; panelist olarak katkı verirken, İran’dan Seyed Ehsan Bagheri; organizasyonda bildirisi ve fotoğrafları ile yer alacak…

SANATÇILAR HAKKINDA:

TERRY BARRETT – ABD:

Barrett; tüm dünyada tanınan sanat ve fotoğraf eleştirmeni, yazar ve akademisyendir. ABD’de Ohio Devlet Üniversitesi’nde ve bir çok farklı üniversitede sanat eleştirisi ve estetik konularında dersler vermektedir. Ülkemizde de; ‘Sanatı Eleştirmek’, ‘Fotoğrafı Eleştirmek’, ‘Neden Bu Sanat?’ adlı üç kitabı bulunan Barrett’in çeşitli dillere çevirilmiş çok sayıda kitabı bulunmaktadır. Her yaştan kişilere ve özellikle üniversite öğrencilerine sanat eğitimi vermekte, pek çok kitapta bölüm yazarlığı, editörlük yapmakta, müzelere, sergi salonlarına danışmanlık hizmeti vermekte ve sanat eleştirmenliği konularında çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirmektedir.

DAVID BATE – İNGİLTERE

Londra’da yaşayan görsel sanatçı ve yazar olan Bate; Westminster Üniversitesi’nde profesör olarak akademik hayatına devam etmektedir. Fotoğraf, sanat ve avangard kültür ve üzerine yaptığı çalışmalar ile bilinen sanatçı, 1990’larda dijital fotoğraf süreçlerine deneysel yaklaşan ilk İngiliz fotoğrafçılar arasında yer almıştır. İşlerinde avangard ve gerçeküstücü estetik hakimdir. Yazdığı kitaplar arasında, Türkçeye de çevirilen “Photography and Surrealism” ve “Photography: Key Concepts” de yer almaktadır.

CHİARA CAPODİCİ – İTALYA

Aktif olarak fotoğrafla uğraşan Capodici; Üretim ve İletişim sektörlerinde çalışmış, Roma Uluslararası Festivali Fotografia’da yardımcı sanat direktörü olarak görev yapmıştır. İtalya’da ve yurtdışında başta foto-kitap üretimi ve küratörlüğü olmak üzere yayın dünyası üzerine sergiler ve atölyeler düzenlemiştir. Ocak 2017’de açtığı Leporello adlı kitabevi, aynı zamanda kitaplara ve imgelere odaklı proje geliştirme mekanı ve sergi alanı olarak kullanılmakta ve görsel kültüre multidisipliner ve geniş açıdan bakan yaklaşımların tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacını taşımaktadır.

BORİS ROGEZ – FRANSA

Arles’teki École Nationale Supérieure de la Photographie’den mezun olan Rogez, fotoğraf sanatçısıdır. Gerçekliği bozan ve kurgu ile belge arasındaki sınırı bulanıklaştıran bir fotoğrafçılık uygulaması geliştirmiştir. Boris Rogez; Sanatsal uygulamasına paralel olarak, Sensitive Destin derneğinde fotoğrafçı-konuşmacı olarak görev almakta ve aynı zamanda Kuzey Pas-de-Calais bölgesinde fotoğrafçılığın oluşturulması ve yayılması için çalışmaktadır.

SHAHİDUL ALAM – BANGLADEŞ

Kimya alanında doktorası olan Shahidul Alam, sonrasında sosyal adalet konularına odaklandığı fotoğraf çalışmalarına başlamıştır. Drik and Majority World ajansı, Pathshala South Asian Media Enstitüsü ve Chobi Mela festivali kurucularındandır. Royal Photographic Society’nin onur üyesi ve Sunderland University’de ziyaretçi akademisyendir. World Press Photo jürisine başkanlık yapmıştır. Kitabı “My Journey as a Witness”, Life Magazine’in önceki fotoğraf editörü John Morris tarafından “bir fotoğrafçı tarafından yazılan en önemli kitap” olarak tanımlanmıştır.

SEYED EHSAN BAGHERİ – İRAN

Fotoğraf Sanatçısı, yazar, film yönetmen ve yapımcısı olan Bagheri, Tahran İlmi Karbordi Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmakta ve Reklam Psikolojisi, Fotoğraf Terapi ve Fotoğraf sanatı dersleri vermektedir. Çeşitli fotoğraf derneklerinin üyesi ve İran Fotoğrafçılar Evi Başkanı da olan Bagheri; ‘Tahran Metrosu Foto Hikayesi’ Kitabının da yazarıdır.

Yorum Yap

Üye Kayıt Bilgilendirme

Üyelik Bilgilerinizi AFSAD Sekretaryasından alabilirsiniz.

Reset Password