AFSAD SAHNE ATÖLYESİ 2019-EKİM

Atölye Eğitmenleri :  Ali Ulvi BAYCAN / Mehmet İZDEŞ
Atölye Tarihleri      :  11 Ekim 2019
Atölye Gün ve Saati :  Cuma 19.00-21.00


Amaç : Eğitim süresi sonunda tiyatro, dans konser ve benzeri etkinliklerde , düşük, değişen ve zor ışık koşullarında daha iyi fotoğraflar çekebilmek.
Süre : 10 Hafta (İlk 2 hafta teorik eğitim ardından, 6 haftalık süre karşılığı çekimler, 2 hafta çekim sonuçlarının değerlendirilmesi ve seçimi olarak planlanmaktadır)

Eğitim Programı

1 HAFTA :
Işık-renk-kompozisyon bilgisi, Makinadaki ışık renk ayarları, Beyaz dengesinin önemi, donanım, ışık ölçüm sistemleri, az ışık için makina kullanım-çekim teknikleri, farklı ışık koşullarını algılama ve çekim esnasında doğru kullanabilme.

1 HAFTA :
Makina Çekim Modları – Elde Çekim – Manuel Mod kullanımı - Noise ( gürültü ) - Az ışık koşullarında çekim teknikleri (tiyatro, sahne,iç mekan vb),

Örnek Tiyatro fotoğrafları gösterimi ve anlatımı

6 HAFTA  UYGULAMALI ÇEKİMLERİ ( 12 saat )

Tiyatro, dans, oyun ve prova çekimleri.


2 HAFTA : ÇEKİM SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ve SERGİ FOTOĞRAFI SEÇİMLERİ


İÇERİK :

Az, zor ve değişken ışık hali fotoğrafçının çalışırken en çok işini zorlaştıran durumdur. Flaş ya da ek aydınlatma sistemlerine sahip olunsa da tiyatro çekimlerinde kullanımına izin verilmez. Çekim aşamasında seyircinin ve oyuncuların dikkatini dağıtmamak ayrı bir zorunluluktur.

Eğer fotoğrafçı yeterince ışık bilgisine sahip değilse, bu tür durumlarda fotoğraf çalışmak zordur. Ancak gerek fotoğraf makinasının fonksiyonlarını iyi kullanabilir ve gerekse de Photoshop’da neler yapacağını bilirse, işi biraz olsun kolaylaşır.

Atölyemizde, bu tür koşullara odaklanacağız. Belirtilen ışık koşullarında, fotoğraf makinanızın size sunduğu olanaklardan bahsedeceğiz.

Işık koşullarında önemli olan temel kavramlara odaklanacağız.

Çekim aşamasının ardından fotoğraflarınızı Photoshop programında işlerken dikkat edeceğiniz önemli noktalara dikkat çekeceğiz.

Katılım : En fazla 15 kişi

Katılımcıların, temel fotoğraf seminerini tamamlamış ve fotoğraf düzenlemelerine yatkın olması tercih nedenidir.

There is no form selected or the form was deleted.