SAHNE SANATLARI

Eğitmen : Ali Ulvi Baycan / Mehmet İzdeş
Başlangıç Tarihi : 12 Ekim 2018 Cuma 19.00-21.00
Amaç : Eğitim süresi sonunda tiyatro, dans, konser ve benzeri etkinliklerde, düşük, değişen ve zor ışık koşullarında daha iyi fotoğraflar çekebilmek.
Süre : 12 Hafta (İlk 2 hafta teorik eğitim ardından, 5 haftalık süre karşılığı çekimler, 2 hafta çekim sonuçlarının değerlendirilmesi, 2 hafta çekilen fotoğrafların düzenlenmesi ve 1 hafta fotoğraf seçimi olarak planlanmaktadır)
Eğitim Programı
1 HAFTA :
Işık-renk-kompozisyon bilgisi, makinadaki ışık renk ayarları, beyaz dengesinin önemi, donanım, ışık ölçüm sistemleri, az ışık için makina kullanım-çekim teknikleri, farklı ışık koşullarını algılama ve çekim esnasında doğru kullanabilme.
1 HAFTA :
Makina Çekim Modları – Elde Çekim – Manuel Mod kullanımı – Noise ( gürültü ) – Az ışık koşullarında çekim teknikleri (tiyatro, sahne, iç mekan vb),
Örnek tiyatro/dans fotoğrafları gösterimi ve anlatımı
UYGULAMALI ÇEKİMLERİ (10 saat – (5 hafta))
Tiyatro, dans, oyun ve prova çekimleri
2 HAFTA : ÇEKİM SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
2 HAFTA : ÇEKİLEN FOTOĞRAFLARIN İŞLENMESİ, DÜZENLENMESİ
1 HAFTA : SERGİ FOTOĞRAFLARI SEÇİMİ
İÇERİK :
Az, zor ve değişken ışık hali fotoğrafçının çalışırken en çok işini zorlaştıran durumdur. Flaş ya da ek aydınlatma sistemlerine sahip olunsa da sahne çekimlerinde kullanımına izin verilmez. Çekim aşamasında seyircinin ve oyuncuların dikkatini dağıtmamak ayrı bir zorunluluktur.
Eğer fotoğrafçı yeterince ışık bilgisine sahip değilse, bu tür durumlarda fotoğraf çekmek zordur. Ancak gerek fotoğraf makinasının fonksiyonlarını iyi kullanabilir ve gerekse de düzenleme yaparken neler yapacağını bilirse, işi biraz olsun kolaylaşır.
Atölyemizde, bu tür koşullara odaklanacağız. Belirtilen ışık koşullarında, fotoğraf makinanızın size sunduğu olanaklardan bahsedeceğiz.
Işık koşullarında önemli olan temel kavramlara odaklanacağız.
Çekim aşamasının ardından fotoğraflarınızın işlenmesinde dikkat edeceğiniz önemli noktalara değineceğiz.