Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

AFSAD ANKARA SÖYLEŞİLERİ-8 KONUĞUMUZ SAYIN GÖKÇE GÜNEL

Ocak 18 @ 16:00 - 18:00

GÖKÇE GÜNEL

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünü yüksek lisans derecesinde bitirdi (1976). Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Müze Asistanı (1977) ve Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nda raportör ve müdür; Ankara Koruma Kurulunda kurucu müdür olarak görev yaptı (1989-2002). Vakıflar Genel Müdürlüğü Abide ve Yapı İşleri Daire Başkanlığı’nda ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığı’nda müdür olarak çalıştı (2002-2017). Yurt içinde ve yurt dışındaki Türk ve Osmanlı kültür varlıklarının belgelenmesi, korunması konusunda araştırmalar yaptı. Vakıflar Genel Müdürlüğü eski eser arşivinin dijital ortama aktarılması projesi ile yurt içinde ve yurtdışındaki vakıf taşınmaz kültür varlıkları envanteri konusunda projeleri yürüttü. Ankara tarihi ve Ankara’daki korunması gerekli taşınmaz kültür varlıkları, korumacılık ve yurt içinde ve yurt dışındaki Türk ve Osmanlı yapıları üzerine çeşitli kitap ve makaleleri bulunmaktadır. 2017 yılında 40. meslek hayatını tamamlayarak emekli oldu. Kültür varlıklarının korunması konusunda araştırma ve yayın çalışmalarına devam etmektedir.  Evli ve 2 çocuğu bulunmaktadır. 

 

BAŞKENT ANKARA’DA CUMHURİYETİN MİMARLARI 

Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de Ankara’da toplandı. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa komutasındaki Türk Ordusu Kurtuluş Savaşı’nı veriyordu. 26 Ağustos 1922’de başlayan Sakarya Meydan Savaşı sonucunda, ordumuz düşmanı Anadolu’dan çıkararak 9 Eylül’de İzmir’e girmişti. 24 Temmuz 1923 Lozan Barış Antlaşması imzalandı. Savaş kazanılmıştı. Artık yeni Türk devletinin merkezi olması gerekiyordu. 9 Ekim 1923 günü Malatya Milletvekili İsmet Paşa ve 13 arkadaşı Meclis Başkanlığına sundukları önergeyle Ankara’nın yeni devletin başkenti olmasını teklif ettiler. Ankara 13 Ekim 1923’te başkent oldu. Arkasından 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edildi. Daha sonra modern Türk devletinin devrimleri uygulamaya konulmaya başlandı. 

Ankara Orta Anadolu’da özellikle Osmanlı Devleti’nin son yıllarında ekonomik olarak zayıf düşmüş vilayet ve sancak merkezi idi. Ankara Kalesi ve eteklerinde yerleşen Ankara şehri yeni başkent için gelişmek durumundaydı. Öncelikle son dönem Osmanlı Vakıf mimarlarından Mimar Vedat Bey, Mimar Kemalettin Bey ve Arif Hikmet Koyunoğlu, Giulio Mongeri gibi mimarlar bugün Ulus civarında bulunan önemli yapıların tasarımlarını yaparak I. Ulusal Mimarlık akımını ortaya çıkaran eserler verdiler. 1930-1940 yılları arasında 2. Ulusal Mimarlık akımı olarak bilinen Akılcı-İşlevci tasarımlar üreten Sedat Hakkı Eldem gibi mimarlar eserler vermeye başladı. Bu dönem Avrupa’dan bir çok A. Egli C. Holzmeister, R. Örley, T. Jost gibi yabancı mimarlar çağrıldı bu kez Ankara’da onların tasarımları yapılmaya başlandı. Arnold Egli, Clemens Holzmeister gibi mimarlar Bankalar Caddesi üzerinde yeni binalar tasarladılar. Ankara’nın büyümeye ve gelişmeye ihtiyacı vardı. Özellikle Yenişehir bölgesinin imarı için açılan yarışmayı Alman mimar ve kent tasarımcısı Herman Jansen kazandı. Böylece kent Ankara Kalesi’nin güneyine doğru gelişti. 

Ankara’nın başkent oluşu ve kentin gelişimini yansıtan konuşmada, 1920-1940’lı yıllarda çekilen söz konusu mimarların yapılarının fotoğraflarını kullanarak görsel bir sunum yapılacaktır. 

Detaylar

Tarih:
Ocak 18
Saat:
16:00 - 18:00
Etkinlik Kategori:
,

Mekan

AFSAD