Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

AFSAD’DA AYIN FOTOĞRAFI DEĞERLENDİRMESİ VE SÖYLEŞİ- HABİP YANÇ “YOLLAR VE YOLCULUKLAR”“FOTOĞRAFİK BELGESEL:NECMETTİN KÜLAHÇI”

Mart 7 @ 16:00 - 18:30

7 MART 2020 CUMARTESİ  SAAT : 16.00

AYIN FOTOĞRAFI DEĞERLENDİRMESİ VE SÖYLEŞİ- HABİP YANÇ

“YOLLAR VE YOLCULUKLAR”

“FOTOĞRAFİK BELGESEL:NECMETTİN KÜLAHÇI”

HABİP YANÇ

1976-2011 yılları arasında TRT de çeşitli birimlerinde görev alan Habip YANÇ, yapımcı ve yönetmen olarak birçok programa imza attı. Genellikle belgesel tarzda üretim yapan Habip YANÇ, fotoğrafta da aynı dili benimsedi. Bu konuda fotoğraf derneklerinde ve bağımsız kurumlarda sayısız gösteri yaptı ve sergilere katkıda bulundu. Üç adet kişisel sergisi ve üç te yayınlanmış kitabı bulunmakta. Ayrıca çeşitli yayın organlarında fotoğrafları ve yazıları yayınlandı.

Fotoğrafla 1978 yılında AFSAD’la (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) tanıştı ve temel fotoğraf eğitimi aldı. Bir Karavan tutkunu olan YANÇ; karavancılığı ve fotoğrafçılığı özgür bir yaşam biçimi olarak görmekte ve biraz da müzikle ilgilenmekte. Fotoğraf çalışmalarını AFSAD, FSK ve FOTOGEN’de devam ettirmekte.  Şunu yaptım bunu yaptım falan filan diyerek kafanızı ağrıtacağıma daha detaylı bilgi isteyene hazreti Google yardımcı olur.

Selam ve sevgilerimle.

Habip YANÇ

 

AYIN FOTOĞRAFI DEĞERLENDİRME ETKİNLİĞİ YÖNETMELİĞİ

Tanım:

AFSAD ”Ayın Fotoğrafı Değerlendirme Etkinliği” her ayın ikinci Cumartesi günü saat 16.00’da yapılan; AFSAD’da eğitim almış herkesin ve üyelerin fotoğraflarıyla katıldığı, tek bir seçicinin kendi fotoğraf anlayışıyla fotoğrafları değerlendirdiği ve kendi çalışmalarından oluşan bir paylaşımın da yer aldığı bir fotoğraf değerlendirme etkinliğidir.

Amaç:

1-Fotoğraf üretiminin teşvik edilmesi,

2-Katılımcıların üretimleriyle birbirlerini tanıma zemininin oluşturulması,

3-Fotoğrafın farklı alanlarında çalışan ve farklı teknikler kullanan seçicilerin bu yaklaşımlarının AFSAD’la buluşturulmasını sağlamaktır.

İşleyiş Koşulları:

Takvim:

1-Ekim başlangıç, Haziran bitiş olmak üzere 9 ay yapılır.

2-Her ayın ikinci Cumartesi günü saat 16.00’da yapılır

Kimler katılabilir:

1-AFSAD Seminerlerine katılan herkes, atölye katılımcıları ve tüm dernek üyeleri katılabilir.

2-Etkinlik, izleyici olarak herkese açıktır.

Katılım Nasıl Olur:

1-Her katılımcı 3 fotoğrafla katılabilir.

2-Her fotoğraf 300 dpi çözünürlükte uzun kenarı en az 2400 pixel olacak şekilde sayısal ortamda, en geç etkinlik başlangıç  saatinden 3 saat önce AFSAD sekretaryasına teslim edilir. Sekreterya fotoğrafları kodlayarak sunuma hazır hale getirir.

3-Daha önce ayın fotoğraf değerlendirme etkinliğine verilen fotoğraflar ve ona yakın çekimler (seçilsin ya da seçilmesin) tekrar verilemez.

Değerlendirme ve Puanlama Nasıl Yapılır:

1-Seçici kendi fotoğraf anlayışı çerçevesinde, etkinliğe katılan her fotoğrafı değerlendirir.

2-Seçici 3 adet ayın başarılı fotoğrafını seçer. Sergilemeye değer bulduğu 7 adet fotoğrafları da sergilemeye alır.

3-Başarılı fotoğraflara 3’er puan, sergilemelere de 1’er puan verilir.

4-Dokuz (9) Aylık etkinlik sonunda puanlamada ilk üçe giren fotoğrafçıya, izleyen sezon açılışında anı plaketi verilir.

5-Başarılı bulunan ve sergilemeye değer bulunan fotoğraflar sergilenmek üzere sahipleri tarafından bastırılarak derneğe teslim edilir.

6-Fotoğraflar 40*50 cm ebatlarında, fotoblok üzerine, en az 5 cm paspartu yapılarak ve fotoğrafın sağ alt köşesine fotoğrafçının isim ve soyismi yazılarak basılmalıdır. 40*50 cm fotoblok üzerine basılacak fotoğrafın ebatlarına fotoğrafçı kendi karar verebilir. Basılan fotoğraflar ilan edilen sergi tarihinden en geç 3 gün önce sekreteryaya teslim edilmelidir.

7-Sergiden sonra sergileme almış fotoğraflar sahiplerine iade edilir. Başarılı bulunan fotoğraflar sergilenmelerinin ardından AFSAD arşivine alınır.

Seçicinin Belirlenmesi:

Seçici, Yönetim Kurulu tarafından, fotoğraf birikimi göz önüne alınarak seçilir. Seçici, etkinliğin içerisinde söyleşi veya kendi gösteri-sunumuyla fotoğraf birikimini izleyiciyle paylaşabilir

Detaylar

Tarih:
Mart 7
Saat:
16:00 - 18:30
Etkinlik Kategori:
,

Mekan

AFSAD