Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

AFSAD’DA FOTOĞRAF GÖSTERİSİ “Nguyen’ler Ülkesi” ve “My Vietnam” MURAT BERKYÜREK

Şubat 12 @ 18:30 - 19:30

12 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA 18.30

Vietnam denince aklıma öncelikle 1972 yılında Nick Ut’un çektiği napalm bombası saldırısı sonrası çıplak halde ve dehşet içinde koşan 9 yaşındaki Phan Thi Kim Phuc’un fotoğrafı gelir. Bu fotoğraf Vietnam Savaş’ının simgelerinden biridir. Fotoğrafçıya Pulitzer ödülü kazandırdığı gibi savaşın da çirkin yüzünü göstermiştir.

İkinci fotoğraf ise Eddie Adams’ın Güney Vietnam Ordusu Generali ve Ulusal Polis Şefi Nguyen Ngoc Loan’ın sokakta Vietcong ordusunda görevli ve Saygon bölgesinde birçok katliamdan sorumlu Nguyen Van Lem’i başına silah dayayarak infazını gerçekleştirdiği fotoğraftır. Bu fotoğraf çekene Pulitzer ödülü kazandırmıştır. Hikayesi haklı bir sebep gösterse bile fotoğrafçının çektiği bu kare akıllarımızdan uzun süre silinmeyecektir.

Vietnam geçmişte hafızalarımıza savaş ve korku ile yer etmiş olsa da doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri, dinamik yapısı, tepe, köy, kabile ve etnik insan yapısı ile egzotik ve çekici bir ülkedir.

Vietnam kültürü karmaşık, renkli ve tarih dersi veren niteliktedir. Ülkenin labirent gibi nehirleri, göz kamaştıran manzaralar oluşturan pirinç tarlaları, birbirinden farklı ticaret merkezleri, yerli el sanatları zenginliği ve yüzyıllardır süre gelen ticari ve felsefi bir yaşamı çağrıştırmaktadır. Büyük bir Budizm nüfusa sahip olan Vietnam’da Antik tapınaklar, kuzeydeki Çin etkilerini ve güneydeki Hindu kökenini belirgin biçimde sergilemektedir.

Vietnam’ın ilk yerleşimcileri Viet kabileleri, M.Ö. 3. yüzyılda Nam Viet Hanedanlığını kurmuşlar, M.Ö. 111’de hanedanlığın yıkılması üzerine bölgede uzun yüzyıllar devam edecek olan Çin hakimiyeti başlamıştır. 10. yüzyılda bağımsızlıklarını kazanan Vietler, 15. yüzyılın başlarında kısa süre devam eden Çin hakimiyeti dışında Fransız işgaline kadar bağımsızlıklarını korumuşlardır.

  1. yüzyılın ikinci çeyreğinden itibaren kademeli olarak sürdürülen Fransız işgali sonrasında 1884 yılında Vietnam’ın kontrolü tamamen Fransa’ya geçmiş, 2. Dünya Savaşı yıllarına kadar devam eden Fransız sömürge dönemi boyunca, Vietnam’ın başta pirinç ve kauçuk olmak üzere değerli kaynakları sömürülmüş, halk ucuz işgücü olarak çalışmaya mecbur bırakılmış ve ağır vergilere tabi tutulmuştur.İkinci Dünya Savaşı yıllarında Japonya tarafından işgal edilen Vietnam, Japonya’nın savaşı kaybetmesinin ardından Ho Chi Minh liderliğinde bağımsızlığını ilan etmişse de, Fransa’nın Vietnam’ı yeniden ele geçirme isteği, 1954 yılına kadar devam edecek olan kanlı bir savaşa yol açmış.1954 tarihinde Kuzey ve Güney Vietnam olarak ikiye ayrılmıştır,Kuzey ve Güney Vietnam arasındaki savaş kısa süre sonra ABD’nin müdahalesi ile 20. yüzyılın en büyük soykırımlarından birine dönüşecek olan Vietnam İşgalini doğurmuştur. 1963 yılında başlayan işgal ve savaş 1975 yılında ABD’nin mağlubiyeti ve Kuzey Vietnam’ın Güney’i ele geçirmesi ile neticelenmişse de işgal Vietnam ve insanlık tarihinin en acı süreçlerinden biri olarak kayıtlara geçmiştir. ABD işgal boyunca Vietnam’da 8 milyon ton bomba kullanmıştır ki bu İkinci Dünya Savaşı’nda tüm ülkelerin kullandığı bomba miktarının üç katıdır. Kesin rakamlar bilinmemekle birlikte, savaşta 3 milyonu sivil olmak üzere 5 milyondan fazla insanın yaşamını kaybettiği, milyonlarca insanın ise yaralandığı tahmin edilmektedir.

Vietnam uzun yıllar devam eden savaş ve işgallerin yanı sıra etnik farklılıklar sebebiyle de oldukça parçalı bir yapıya sahiptir. Ülkede 50’den fazla etnik unsur bulunduğu söylenmekte, Kuzey ve Güney kesimleri arasında belirgin ayrımlar bulunduğu gözlemlenmektedir.

Son yıllarda ekonomisi ve gelişmekte olan dinamik yapısı yanı sıra Vietnam hakkındaki ilk izlenimim ülkenin genelinde güler yüzlü insanlarla karşılaşmış olmamdır. Vietnam’da yaşam ve günlük hayat oldukça merak konusudur. Vietnam kültürüyle, doğasıyla, yemekleriyle, insanlarıyla, doğasıyla ve günlük yaşantısıyla oldukça renkli bir ülkedir.

Murat Berkyürek

1965 Kırıkkale/Keskin’de Doğdu, 2009 yılında kamu kurumundan emekli oldu.

2012-2017 yıllar arası (AFSAD) Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde, Fotoğraf seminerleri ve çeşitli atölye eğitimleri aldı.

2015-2017 yıllar arası (AFSAD) Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde, Belgesel Atölyelerinde Asistanlık yaptı.

2017’de TFSF tarafından sergi ve kitap haline getirilen “Göçmenlik” Projesinde,

13-22 Ekim 2017,“Hal Halleri” adlı kişisel sergi çalışmaları ile  Uluslararası BursaFotofest

28-07 Ekim 2018,“Kutludüğünde Atlı Düğün” adlı kişisel sergi çalışmaları ile  Uluslararası BursaFotofest

28-07 Ekim 2018,“Hakk’a Vuslat” adlı grup sergi çalışmaları ile  Uluslararası BursaFotofest’de  konuk fotoğrafçı olarak yer aldı.

2018 “Vietnam Üçlüsü” Kişisel Fotoğraf Sergisi TESK Sanat Galerisi, Turkcell Plaza ve Konya’da sergilendi.

2017-2018 yıllar arası (AFSAD) Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Sergi, Gösteri Birim Sorumlusu görevini yürüttü.

2018 Şubat ayından itibaren Etimesgut Belediyesi etiSEM Sürekli Eğitim Merkezlerinde temel eğitim ve ileri seviye fotoğraf eğitimleri vermeye başladı.

2019 Yılında An

2019 -2022 TFSF Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi, halen TFSF İç Anadolu Bölge Sorumlusu ve TFSF Sanat Galerisi Sorumluluğu görevlerini yürütmektedir.kara Diş Hekimleri Odasında temel fotoğraf eğitimi verdi.

Belgesel fotoğraf projeleri çalışmaları devam etmektedir.

Fotoğrafları birçok karma sergi ve Ulusal, Uluslararası organizasyonlarda sergilendi ve ödüller aldı.

Detaylar

Tarih:
Şubat 12
Saat:
18:30 - 19:30
Etkinlik Kategori:
,