Yaklaşan Etkinlikler

Şu anda yaklaşan etkinlikler bulunmamaktadır.

Image Alt

FOTOĞRAF

  /  FOTOĞRAF

AFSAD; fotoğrafın yaygınlaştırılması, fotoğraf severler arasında dayanışma ve işbirliğinin sağlanması, fotoğrafta felsefi, estetik ve teknik sorunların tartışılacağı platformların oluşturulması ana amaçlarıyla 1977 yılında kuruldu. 1991 yılında fotoğraf alanında “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsüalan AFSAD bir sivil toplum örgütü olarak GESAM ve Türkiye Fotoğraf Federasyonu’nun (TFSF) da aktif üyesidir.

AFSAD’ın ilk önemli etkinliği 1978 yılında “Türkiye’de Fotoğraf Sanatının İşlevi” konulu fotoğraf toplantısının gerçekleştirilmesidir. Bu toplantı daha sonra geleneksel hale getirilecek olan AFSAD Fotoğraf Sempozyumları’na öncülük etmiştir. AFSAD bugüne kadar 7 Ulusal Sempozyum gerçekleştirmiştir.

37 yıl boyunca AFSAD, ülke çapındaki çalışmalarıyla, fotoğraf alanında bir ekol olmuştur. Fotoğraf eğitimine yönelik farklı konu ve düzeylerde seminerler vermek, fotoğrafın teorik ve felsefi alanlarında katkı amaçlı toplantılar yapmak; ulusal ve uluslararası sergiler ve gösteriler düzenlemek ya da düzenlenmesini sağlamak; fotoğraf alanına kuramsal katkı yapacak iletişim ve yayın faaliyetlerini gerçekleştirmek; sosyal etkinlikler yapmak; ayrıca, senaryo, kısa film, sanat tarihi, sanat felsefesi gibi konularda da seminerler düzenlemek AFSAD’ın başlıca uğraşları arasındadır.

AFSAD amaçlarına uygun birçok yayına da imza atmıştır. 1978-1993 yılları arasında yayımlanmış periyodik dergi “Fotoğraf“ 57 sayıya kadar yayımlandı. AFSAD’ın halen yayımlanmakta olduğu periyodik dergi “Kontrast“ ise 39 sayıya ulaşmıştır.

Bütün ülke fotoğrafçılarının işbirliği ile yapılan 16 Ulusal Sergi ise ülkenin değerlerinin ya da sorunlarının envanteri niteliğindedir.

AFSAD amaçlarını gerçekleştirmek için ulusal veya uluslararası, kamu veya özel kurum ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapmıştır. T.C. Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile uzun yıllara dayanan fotoğraf proje ve sergileri, Dünya Bankası’yla “Engellilere Fotoğraf Eğitimi“, AB ile “Gönüllülük“ temalı fotoğraf sergisi, ILO ile “Çalışan Çocuklar“ Ulusal Sergisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile “Ankara Belgeseli“, Adalet Bakanlığı ile “Islahevlerinde Fotoğraf Eğitimi“, TOBAV ile “Sanata Evet“ ve TFSF ile “Van Depremi“; Ankara Kalkınma Ajansı ile “Bir Turizm Kenti Olarak Ankara”çalışmaları bunlardan bazılarıdır.

Üye Kayıt Bilgilendirme

Üyelik Bilgilerinizi AFSAD Sekretaryasından alabilirsiniz.

Reset Password