Yaklaşan Etkinlikler

Şu anda yaklaşan etkinlikler bulunmamaktadır.

Image Alt

AFSAD

  /  Etkinlik   /  Göçmenlerin Fotografik Gerçekliği – David Bate

Göçmenlerin Fotografik Gerçekliği – David Bate

AFSAD olarak ‘’Göçmenlerin Fotografik Gerçekliği’ konulu bir buluşma gerçekleştireceğiz. Alanda uluslararası tanınırlığı olan bir sanatçı ve akademisyen David Bate* ile Türkiye’de göçmenler konusunu çalışan fotoğraf sanatçısı grupları buluşturmak için; Panel, Atölye ve Portfolyo/Proje Değerlendirme etkinliği planladık.

Günümüzde insan topluluklarının isteyerek veya zorunlu, yaşadıkları ulusal/coğrafi/kültürel sınırları aşan hareketliliği ile karşı karşıyayız. Sosyal, ekonomik ve kültürel yansımaları olan bu yaşantıların görünür kılınması, sorunların paylaşımı ve ortak sorumlulukların sahiplenilmesi için her tür belgeleme çalışması değerli. Göçmenlerin zor durumlarını paylaşmanın ve onlar hakkında haber yapmanın bir aracı haline gelen fotoğrafçıların yaptığı çalışmalar ile bir görünürlük sağlanmaktadır. Bu görünürlüğün ötesinde göçmenlerin sorunlarına yapıcı çözüm arayışları sağlayacak, uyum sorunlarını kolaylaştıracak yönde projelerin bu konularda düşünen ve çalışan kişiler ve gruplarca hayata geçirilmesine gereksinim vardır.

Ülkemizde göçmenler konusunda çok sayıda proje ve çalışma yapılmaktadır. Fotoğraf dernekleri, basın kuruluşları, sosyal medyayı kullanan çok sayıda inisiyatif ve sivil toplum kuruluşlarının ürettiği çok çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmaların bazıları yalnızca belgeleme amacıyla yapılırken, bazıları ise onların yaşamlarıyla ilgili önemli kararlara imza atan otoriteler ile ilişkilerinde aracı olacak belge içeriğine sahip olabilmektedir. Bütün bu çalışmaların daha sahici ve sürdürülebilir çözümlere olanak sağlaması için projelendirilmesi ve yürütülmesinde daha geniş ve nitelikli platformlarda bir araya gelinmesine ihtiyaç vardır.

Ülkemizde yaşamakta olan çok sayıda göçmenin sorunlarını çözüme yönelik olarak görünür kılma amacıyla farklı anlama ve anlatma yöntemleriyle fotoğraf projelerinin geliştirilmesi için farkındalık ve kapasite oluşturulmasına katkı yapmak amacıyla düzenlenen etkinliğimize “göçmenler” konulu portfolyo ve projelerinizle katılabilirsiniz.

*David Bate; fotoğraf alanında kuramsal çalışmaları olan bir yazar, bir sanatçı ve Londra’da Westminister Üniversitesi’nde bir akademisyendir. Göçmenler konusunda Londra’da yaşayan çeşitli ülkelerden göçmenlerle ilgili yapılan kapsamlı bir fotoğraf ve öykü anlatımı projesinde yer almaktadır.

PROGRAM

25 Kasım 2018, Pazar- PANEL “Göçmenlerin Fotografik Gerçekliği”

VEKAM-Bağevi’nde yapılacak Panel genel katılıma açıktır.

Panel Programı daha sonra duyurulacak ve etkinlik için kayıt yaptırılması istenecektir.

26 Kasım 2018, Pazartesi- DAVİD BATE ile “Fotoğraf ve Öykü Anlatımı” Atölyesi ve Portfolyo/Proje Değerlendirme

VEKAM-Bağevi’nde yapılacak Atölye için katılım 15 kişi ile sınırlıdır.

İlgilenen katılımcıların kayıt için:

10-15 arası fotoğraftan oluşan “göçmenler” konulu portfolyolarını (tamamlanmış veya üzerinde çalışılmakta olan)

VE/VEYA

“göçmenler” konulu fotoğraf veya güncel sanat projesi önerilerinin max 500 kelimelik özetini

VE

bu atölyeye neden ilgi duyduklarını, atölyeden nasıl bir yarar beklediklerini belirten max 500 kelimelik yazılı ilgi bildirimlerini kontrast@kontrastdergi.com adresine 10 Kasım 2018 tarihine kadar göndermeleri beklenmektedir.

Etkinliğe katılım ücretsizdir.

Bu etkinlik Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap

Üye Kayıt Bilgilendirme

Üyelik Bilgilerinizi AFSAD Sekretaryasından alabilirsiniz.

Reset Password