ASIL ÜYELER

Koray OLŞEN

Başkan

KORAY OLŞEN

Üye No: 291
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde antropoloji-etnoloji eğitimi gördü. 1976 yılından beri fotoğrafla uğraşıyor. Okulu bitirdikten sonra Kültür Bakanlığı’nda başlayan çalışma hayatını başladığı birimde tamamlayarak 2008 yılında emekli oldu.
Emekli olduktan sonra bir dönem uzak kaldığı AFSAD’a geri dönerek fotoğraf çalışmalarını sürdürmeye devam etti.
Bir dönem katıldığı fotoğraf yarışmalarında aldığı ödüller yanında çok sayıda fotoğrafı da sergilendi, kataloglarda yer aldı. Uzun zaman önce yarışma defterini kapattı.
Geleneksel mimari ve onun bir ayrıntısı olan kapı tokmakları konulu dört kişisel sergi açtı, 14 karma sergide fotoğrafları yer aldı. Aynı konularda sekiz kez fotoğraf gösterisi gerçekleştirdi.
AFSAD ve Gölbaşı Belediyesi ile birlikte yürütülen ve iki yıl süren Gölbaşı’na bağlı mahallelerin fotoğraflanması çalışmasının yürütücülüğünü yaptı.
1988-1989 döneminde AFSAD Yönetim Kurulunda yazman olarak,
2011-2013 döneminde AFSAD Yönetim Kurulunda başkan yardımcısı olarak görev yaptı.
2017-2019 döneminde AFSAD Yönetim Kurulunda başkan olarak görev yaptı.
AFSAD’ın 2015 yılında Ankara Kalkınma Ajansı desteği ile gerçekleştirdiği Ankara Çevresi belgeleme çalışmasının yürütücülüğünü yaptı.

Yavuz ILDIZ

Başkan Yardımcısı

YAVUZ ILDIZ

Üye No: 856
1959’da doğdu… Uzun okul yıllarını ODTÜ-Jeoloji Mühendisliği Bölümünden mezun olarak tamamladı… Bu arada uzun okul yıllarının, ortaokul zamanına denk gelen 70’li yılların başında fotoğraf çalışmalarına, kendi karanlık odasını oluşturarak başladı…
AFSAD’a 2009-2011 döneminde ve 2017-2019 döneminde yönetim kurulu üyeliği yaptı…
Çalışmaları; kişisel ve karma olmak üzere yurt içi ve yurt dışı sergilerinde yer aldı…
Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli fotoğraf yarışmalarında ödüller aldı. Çeşitli kurum ve derneklerde fotoğraf seminerleri verdi, “Geçmişe Miras” isimli fotografik çalışma kitabını 2016 yılında yayınladı…

Aysel ALTUN

YAZMAN

AYSEL ALTUN
Üye No: 984
Fotoğrafa 2009 yılında AFSAD’da başladı 2012 yılında üyesi oldu.
• 2011-2013 arası AFSAD’ın yayın organı Kontrast dergisinin yayın kurulunda yer aldı.
• 2011-2012 yıllarında belgesel atölye ve seminerlere,
• 2013’de “Sanat-Tarih-Felsefe Üçgeninde Fotoğraf” konulu seminere katıldı.
• 2014 yılında “YAKIN” adlı çalışması ve “GEZİ DİRENİŞİ” fotoğrafları Fotografya Dergisinde yayınlandı.
• 2015 Yılında AFSAD’ın yürüttüğü “Bir Ankara” projesinin yürütme kurulunda bulundu.
• 2015’de İğne Deliği (Pinhole),
• 2016’da Alternatif Baskı Teknikleri atölyesine katıldı.
• 2016 yılında TFSF’nin GÖÇ/MEN/LİK çalışmasında yer aldı.
• Kasım 2017’de “HAYAT NASIL GİDİYOR?” isimli çalışmasının gösterisini AFSAD’da yaptı.
• Kasım 2018’de Göçmenlerin Fotografik Gerçekliği Paneline “HAYAT NASIL GİDİYOR?” isimli çalışması ile katıldı.
• 2017-2018 soyut atölye ve proje grubunda yer aldı.
• Karma fotoğraf sergilerine katıldı. Fotografya Dergisinin yayın yönetmenliğini yapmaktadır.

Erkan KARADAĞ

SAYMAN

Erkan KARADAĞ
Üye No: 1076
Aslen SİNOP’lu olup, babasının görevi nedeniyle 1963 yılında YOZGAT’ta dünyaya geldi. Evli. Gazi Üniversitesi Eğitim bilimleri Fakültesinden mezun oldu.
Fotoğraf ile ilk tanışması, 1976 yılında ortaokula giderken, yaz tatillerini değerlendirmesi açısından, eniştesine ait bir fotoğraf stüdyosunda siyah beyaz, karanlık oda ve stüdyo çekimleri şeklinde olmuş.
AFSAD ile tanışması ise, 2003 yıllarında bir dostu vasıtası ile gerçekleşmiş. Bu tanışma kendisini tekrar eski fotoğrafçılık günlerine götürmüş. Fotoğraf, belgesel ve sinemacılığı çok seviyor.
AFSAD’da;
• 2013 yılında 1. Kur,
• 2013 yılında 3. Kur,
• 2014 yılında Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi,
• 2015 yılında Doğa ve Trek Atölyesine devam ederek sertifikalarını aldı.
Daha sonra 1.Kur, 3.Kur ve Atölyeler de asistanlık yaptı.
Hobileri, bol bol seyahat etmek, doğa ve treking, fotoğraf çekmek, kitap okumak ve spor yapmak. Ayrıca eşi de bir AFSAD üyesidir.
“AFSAD’lı olmak bir ayrıcalıktır.” ilkesiyle ayrıcalıklı olmaya devam ettiğini ve her zaman da devam edeceğini belirtmiştir.

Meltem ÇOLAK

KISA FİLM

Meltem ÇOLAK
Üye No: 953
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü bitirdi.
Fotoğrafa olan ilgisi 2007 yılında Afsad eğitim seminerlerine katılması ile farklı bir boyut kazandı. Çeşitli seminer ve atölye çalışmalarına devam etti. Soyut Fotoğraf, Güneş Baskı Teknikleri, Kompozit Fotoğraf, Pinhole ve deneysel fotoğraf bu çalışmaları arasında sayılabilir. Çok sayıda uluslararası ve ulusal karma sergilerde fotoğrafları yer aldı.
Ankara Adliyesi’nde yapmış olduğu fotoğraf çalışması ile karma sergi ve sunumlar gerçekleştirdi.
Filmlerdeki fotoğraf karelerini yakalama serüveni sinema ile bağını güçlendirdi. Sinemanın teorik ve pratik alanlarında çeşitli seminer ve atölye çalışmalarına katıldı. Yönetmenliğini yaptığı kurmaca kısa filmleri vardır. Ayrıca 2016 yılında gösterimini gerçekleştirdiği Ankara’da yaşayan Romanları konu alan belgesel filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenmiştir.
2014-2016 yılları arasında yayın kurulunda yer aldığı Fotografya dergisinde film analiz yazıları ve röportajları yayınlanmıştır.
TFSF delegesi ve 2017-2019 dönemi AFSAD Yönetim Kurulu Üyesidir. Bu dönemde Kısa Film Birimi Sorumlusu olarak yürüttüğü çalışmaları arasında 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleşen 1. ve 2. AFSAD Uluslararası Kısa Film Festivali Koordinatörlüğü yer almaktadır.
Fotoğraf ve belgesel film çalışmalarına devam etmektedir.

Mehmet İZDEŞ

EĞİTİM BİRİMİ

MEHMET İZDEŞ
Üye No: 1060
1960 yılı Burdur doğumlu.
Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve ODTÜ Petrol Mühendisliği Bölümünü bitirdi.
Fotoğrafa 1973 yılında karanlık oda çalışmaları ile başladı.
AFSAD’la 2009 yılında tanıştı,
AFSAD’da; 3. Kur ileri Düzey Fotoğraf Kursu, Doğa ve Makro, İnsan ve Portre ve Belgesel Atölyelerine katıldı.
2015 yılında New York Fotoğraf Enstitüsü (NYIP) Profesyonel Fotoğrafçılık Bölümünü bitirdi.
Yurt içi ve yurt dışında fotoğraf sergilerine katıldı, yurtdışı fotoğraf yarışmalarında fotoğrafları ödüller aldı
Son iki yıldır AFSAD bünyesinde farklı projelere destek verdi.
AFSAD’da Temel Fotoğraf Eğitimleri ve Sahne Sanatları Uygulamalı Fotoğraf Atölyesi Eğitimleri verdi.

Ali Ulvi BAYCAN

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER BİRİMİ

ALİ ULVİ BAYCAN
Üye No: 1068
1958, Adana doğumlu.
ODTÜ Petrol Mühendisliği bölümünden mezun oldu.
Fotoğraf ile ilk karşılaşma küçük yaşlarda olsa da 1970’li yılların başlarında “Ansomark M” (100mm f/4, 50mm f/1.9) SLR fotoğraf makinesi ile fotoğraf (slayt ve renkli) çekmeye başladı.
1980’de karanlık oda kurup, siyah-beyaz çekmeye ve tab etmeye başladı.
Satranç Müzesi’nde satranç takımlarının fotoğraflanması ve kataloğunun hazırlanması projesi ile AFSAD ile tanıştı.
Uluslararası Fotoğraf Sempozyumu (Bilişim ve seslendirme), Aydıncık (Mersin) ve Keçiören İlçelerinin Fotoğraflanması Projesinde yer aldı.
12.Uluslararası Ethos Tiyatro Festivali, Uluslararası Çağdaş Solo Dans Festivali ve 4. Ankara Komedi Festivallerinde Afsad adına fotoğraf çekimleri yaptı.
AFSAD’da Temel Fotoğraf Eğitimleri ve Sahne Sanatları Uygulamalı Fotoğraf Atölyesi Eğitimleri verdi.

YEDEK ÜYELER

Özgür YURDUSEV

SERGİ/GÖSTERİ BİRİMİ

Özgür YURDUSEV
Üye No : 1117
1976, Ankara doğumlu.
Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunu.
Fotoğraf eğitimlerimi AFSAD’da tamamladı.
AFSAD bünyesinde verilmekte olan “Fotoğrafçılık Temel Eğitimleri seminerlerinde ve Portre de Uzun Pozlama atölyesinde asistanlık yaptı.
Halen devam etmekte olan kısa film atölyesinde asistanlık yapmakta.
ETKİNLİKLER:
-AFSAD 2018 Eğiticinin Eğitimi Semineri
-2018 – 2019 AFSAD Açılış Sergisi
-2018 AFSAD Uluslararası Film Festivali Görevli.
-2018 TFSF MGH projesinde kişisel projesi ile yer almakta.

Serdal TAKAÇ

WEB/INTERNET


Serdal TAKAÇ
Üye No: 1016
Ankara doğumlu olup, ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü, Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü Yüksek Lisans Programı ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü bitirdi.
2010 yılından itibaren AFSAD ve diğer dernek ve kurumlarda fotoğraf, kısa film vb. seminer ve atölyelerine katıldı. Çeşitli karma sergilerde ve kataloglarında fotoğrafları yer aldı. Bazı sinema seminerlerinde asistan olarak görev aldı. Birçok kısa filme öykü, senaryo, görüntü yönetmeni, kamera, ışık ve kurgu ile katkıda bulundu.
2017 yılında AFSAD ve Çayyolu Semt Meclisi’nin ortak olarak gerçekleştirdiği “Kazanırken Kaybettiklerimiz” projesinde yer aldı. 2017 yılında AFSAD’ın fotoğraf ve video kaydı ile destek verdiği 28. Ankara Uluslararası Film Festivali ve 20. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’ndeki çekimlerin kurgusunu yaptı. 2017 ve 2018 yıllarında düzenlenen AFSAD Uluslararası Kısa Film Festivali’nde Sinema Birimi Komisyon Üyesi olarak görev aldı.

Derya TÜRKÖZ

SOSYAL MEDYA


Derya TÜRKÖZ
Üye No: 1174
1983–1988 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. 1991-2016 ASELSAN AŞ’de sivil, askeri cihaz ve aksesuarlarının tasarımı konusunda 25 yıl Uzman Endüstriyel Tasarımcı olarak çalıştı.
1983 yılında öğrenciliği sırasında üniversitede analog makineler ile amatör olarak fotoğraf çekmeye başladı. Karanlık oda ve baskı deneyimini ODTÜ’de aldığı fotoğraf dersi kapsamında edindi. Dijital fotoğrafçılığın hayata girmesi ile fotoğraf çekmeye bu alanda devam etti. Tasarladığı ürünlerin tanıtımı amaçlı fotoğraf çekmenin yanı sıra özel yaşamında da amatör olarak fotoğraf çekmeye devam etti.
2018 başlarında AFSAD ile tanıştı ve 2018 Şubat ayında 1. Kur Temel Eğitim Seminerini tamamladı. 2018 Eylül ayında AFSAD Sahne Atölyesine katıldı ve 2018 Aralık ayında sunduğu “Sahnede Portre” portfolyosuyla AFSAD tarafından üyeliğe kabul edildi.

Hamdi CAN ÜNSAL

HUKUK BİRİMİ

Hamdi CAN ÜNSAL
Üye No: 568
Hamdi Can Ünsal 1970 yılında Çankırı’da doğmuştur. İlk ve orta öğretimini Samsun’da tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1994 yılında mezun olmuştur. 1995 yılından bu yana serbest avukatlık yapmakta olup avukatlık mesleğinin yanı sıra kurucusu olduğu ÜNSAL&KANATLI Avukatlık ve Arabuluculuk Bürosu’nda arabuluculuk faaliyetlerini de sürdürmektedir.
Türkiye Barolar Birliği, Başkent Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi nezdinde arabulucu eğitmeni, Avrupa Adaletin Etkinliği Komisyonu Türkiye Bürosu eğitimci ve yerel uzmanıdır. Ankara Barosu Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Merkezi başkanı, Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği başkan yardımcısı, CADR Eğitim Organizasyon Yayıncılık Ticaret Anonim Şirketi kurucu ortağı ve eğitim sorumlusu, The Chartered Institute of Arbitrators (İngiltere) nezdinde arabulucu, Arabuluculuk Atölyesi kurucusudur.
1991 yılında aday üyesi olduğu AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği)’in 1995 yılından bu yana üyesidir. 1992-1993 dönemi yılın fotoğrafçıları arasında yer aldığı ve 2017-2019 dönemi, AFSAD Yönetim Kurulunda asil ve yedek üye olarak yer almış, yazmanlığını yapmıştır. Çeşitli sergilerde çalışmaları yer aldı. Fotoğrafta kompozisyon üzerine çalışmaktadır.
Evli ve bir çocuk babasıdır.

İsmail YILDIZ

EĞİTİM BİRİMİ YARDIMCISI


İsmail YILDIZ
Üye No: 1081
Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Bölümünden mezun.
Aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı. Eğitim alanında çeşitli kongrelere katıldı. Fizik alanında ulusal ve uluslararası proje çalışmalarına katıldı.
AFSAD bünyesinde çeşitli atölyelere katıldıktan sonra 2017 yılında AFSAD üyesi oldu.

Burcu AYDIN

SERGİ/GÖSTERİ BİRİMİ VE PROJELER

Burcu AYDIN
Üye No: 1172
1980 Ankara doğumlu. Eğitim hayatını Ankara’da tamamladı. 2002 yılında Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Su ürünleri üzerine yüksek lisans yaptı.
2004-2008 yılları arasında Malezya’da, sonrasında yine eş tayini sebebiyle 2008-2010 Ankara, 2010-2011 Amerika, Washington DC, 2011-2013 Amerika, Houston ve 2013-2017 Sudan, Hartum’da bulundu.
Bu süre zarfında Avustralya ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere Asya, Amerika ve Afrika kıtasında birçok ülkeyi ziyaret etti, fotoğraf çekti, yazı ve fotoğraflarını www.burccemay.blogspot.com adresinde yayınladı.
Sudan’da Griselda Eltayyip’ten sanat ve suluboya dersleri aldı. 13 senedir fotoğrafla ilgilenmekte olup ilk eğitimini Houston Fotoğraf Klubunde aldı. 2018 yılında Ankara AFSAD’da Fotoğrafçılık Temel Eğitim, Fotoğraf Sanatına Giriş ve Fotoğraf İşleme-PS 2018 programı eğitimlerini tamamladı ve dernek üyeliğine kabul edildi. Afsad bünyesinde fotoğrafı sergilendi. Halen dernek bünyesinde profesyonel fotoğraf eğitimlerine devam etmektedir.